موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

تایید انفساخ قرارداد

تایید انفساخ قرارداد


شرایط تایید انفساخ قرارداد


شاید برای شما سوالاتی در خصوص تایید انفساخ قرارداد پیش آمده باشد از قبیل آنکه نحوه تایید انفساخ قرارداد چیست؟ دعوی تایید انفساخ قرارداد در چه مواردی طرح می گردد؟ تفاوت دعوی تایید فسخ قرارداد با دعوی تایید انفساخ قرارداد کدام است؟ شرایط تایید انفساخ قرارداد چیست؟ رسیدگی به دعوی تایید انفساخ قرارداد در صلاحیت کدام مرجع است؟ مراحل تایید انفساخ قرارداد چیست؟ هزینه رسیدگی به دعوی تایید انفساخ قرارداد چه میزان است؟ در این مطلب که تحت عنوان تایید انفساخ قرارداد می باشد و از سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است به شرح و بیان چگونگی طرح دعوی تایید انفساخ قرارداد خواهیم پرداخت.

یکی از علل انحلال واز هم گسستن یک قرارداد انفساخ می باشد. در واقع یک قرارداد صحیح و لازم از چند طریق قابل انحلال خواهد بود؛ این موارد عبارتند از: فسخ، اقاله و انفساخ.

فسخ و اقاله از بحث ما خروج موضوعی دارد، بنابراین بحث را با موضوع تایید انفساخ قرارداد پی خواهیم گرفت. همواره این امکان وجود دارد، طرفین در قررداد منعقده اقدام به گنجاندن شرط فاسخ نمایند، در این صورت پس از تحقق شرط قرارداد به خودی خود منفسخ می گردد. در واقع منظور از شرط فاسخ شرطی است که پس از تحقق آن قرارداد بدون خواست و اراده طرفین منحل و منفسخ گردد.

با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم، اشخاص الف و ب در مقام فروشنده و خریدار مبادرت به انعقاد عقد بیع می نمایند.در این قرارداد توافق می شود، چنانچه هر یک از چک های مربوط به پرداخت ثمن معامله برگشت شود قرارداد به خودی خود منفسخ خواهد گردید. شرط مزبور را باید از مصادیق شرط فاسخ دانست، در حقیقت با برگشت شدن چک های مربوط به پرداخت ثمن معامله بیع منعقده منفسخ خواهد بود.

منشاء انفساخ قرارداد چیست؟

منشاء انفساخ یک قرارداد می تواند حکم صریح قانون یا توافق و تراضی طرفین معامله باشد. از مواردی  که منشاء انفساخ یک قرارداد حکم صریح قانون می باشد می توان به ماده 387 قانون مدنی اشاره نمود. ماده مزبور می گوید: «اگر مبیع قبل از تسلیم، بدون تقصیر و اهمال از طرف بایع تلف شود بیع، منفسخ و ثمن باید به مشتری مسترد گردد...». پس همانگونه که ملاحظه گردید، برای آنکه انفساخ با منشاء قانونی تحقق یابد نیاز به نص صریح قانون خواهد بود.

پیش تر گفتیم؛ انفساخ یک قرارداد می تواند، دارای منشاء قراردادی باشد. در حقیقت طرفین معامله در قرارداد خود اقدام به تصریح شرط فاسخ می نمایند. با تحقق شرط فاسخ قرارداد به خودی خود منحل و منفسخ می گردد.

تفاوت دعوی تایید فسخ قرارداد با دعوی تایید انفساخ قرارداد چیست؟

فسخ نیز همانند انفساخ دارای منشاء قانونی یا قراردادی است. اما آنچه که موجب تمایز این دو از یکدیگر می گردد بحث اعلام اراده در انحلال قرارداد می باشد. در خصوص فسخ باید گفت، صاحب حق فسخ می بایست اراده خود را بر انحلال و از هم گسستن قرارداد اظهار و اعلام نماید، تا انجا که بدون اعلام اراده وی قرارداد منحل و فسخ نمی گردد. از این رو پیش از طرح دعاوی تایید فسخ قرارداد ارسال اظهارنامه دائر براعلام اراده فسخ لازم وضروری می باشد.

بیشتر بدانیم : تایید فسخ قرارداد

اما در خصوص دعوی تایید انفساخ قرارداد گفتنی است، با تحقق شرایط مربوط به انفساخ؛ قرارداد به خودی خود منحل و منفسخ خواهد شد. در این مورد نیازی به اعلام و اظهار اراده از جانب طرفین قرارداد نخواهد بود.

رسیدگی به دعوی تایید انفساخ قرارداد در صلاحیت کدام مرجع است؟

دعوی تایید انفساخ قرارداد از مصادیق دعاوی مالی و قابل تقویم می باشد. چنانچه قرارداد مربوط به اموال غیر منقول باشد صرف نظر از اینکه چه میزان تقویم شود رسیدگی به موضوع در صلاحیت دادگاه عمومی است. اما در صورتی که قرارداد مربوط به اموال منقول باشد، رسیدگی به دعوی می تواند بر حسب مورد در صلاحیت دادگاه یا شورای حل اختلاف قرار گیرد. توضیح اینکه، چنانچه خواسته بیست میلیون تومان یا کم تر از آن تقویم گردد رسیدگی به موضوع در صلاحیت شورای حل اختلاف قرار خواهد گرفت و در صورتی که خواسته بیش از مبلغ مزبور تقویم شود رسیدگی به موضوع در صلاحیت دادگاه خواهد بود.

بیشتر بدانیم : دعوی تایید فسخ قرارداد

 در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی تایید انفساخ قرارداد اقدام نمایید.

توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. در بسیاری از موارد اشخاص فاقد هر گونه اطلاعات حقوقی و قضایی با مراجعه خودسرانه به دادگستری موجبات تضییع حقوق خود و اتلاف اوقات دستگاه قضا را موجب می شوند. در انتها نیز طرف مقابل خود را به داشتن رابطه و نفوذ متهم می نمایند که البته این اتهامات در بسیاری از موارد گریبان دستگاه قضایی کشور را نیز خواهد گرفت. چرا که این دست از افراد تحت هر شرایطی معتقدند قاضی رسیدگی کننده از موضع انصاف و عدالت خارج شده و عامدا موجبات تضییع حقوق وی را موجب گردیده است! غافل از اینکه، دعوی مطروحه از اساس اشتباه و بدون رعایت موازین قانونی تنظیم شده بود.  

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات  مشاوره یا وکالتی ما در دعاوی مربوط به تایید انفساخ قرارداد تماس بگیرید. 

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


شرایط تایید انفساخ قرارداد
تایید انفساخ
تایید انفساخ قرارداد
مراحل تایید انفساخ قرارداد
دعاوی تایید فسخ قرارداد
فسخ قراردادجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است