موسسه حقوقی دادآوران نستوه

موسسه حقوقی دادآوران نستوه

گروه وکلای نستوه

٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات

اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات


شرایط و نحوه اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات  قسمت دوم


>> برای مشاهده قسمت اول کلیک نمایید

در مقاله قبلی که توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شد نحوه اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات ، مرجع رسیدگی و مراحل آن بطور مفصل ارائه گردید، هرچند نحوه اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات دارای پیچیدگی هایی است و بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات به طور مفصل مشاوره گردد. به هر صورت در این قسمت سعی بر آن شده تا نحوه ی اثبات دعوی اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات مورد بررسی قرار گیرد. قبل از هر چیز سوالاتی که می تواند در خصوص موضوع اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات برای شما عزیزان به وجود آمده باشد بدین نحو است : که آیا در دعوای اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات آرای صادره از قاضی هیئت ماده واحده قابل واخواهی، فرجام خواهی، اعاده دادرسی، اعتراض شخص ثالث و... می باشد؟ ادله اثبات دعوی اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات چیست؟ در دعوی اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات، احیاء اراضی از چه تاریخی مورد پذیرش می باشد؟ برای اطلاع از سوالات خود هم اکنون می توانید با وکیل متخصص در دعاوی اراضی ملی در ارتباط باشید.
قبل از هر چیز لازم میدانیم بحث را با طرح یک سوال شروع نماییم

آیا امکان واخواهی نسبت به آرای صادره از قاضی هیئت ماده واحده امکانپذیر است؟
خیر، این امکان وجود ندارد چرا که در هیچ یک از مقررات مرتبط با اراضی ملی شده، واخواهی پیش بینی نشده است، از طرفی دیگر رعایت مقررات قانون آیین دادرسی مدنی در مراجع شبه قضایی در صورتی ممکن است که ضرورت عقلی و منطقی در تبعیت از قانون آیین دادرسی مدنی وجود داشته باشد، همچنین اساساً  کمیسیون ماده واحده تکلیفی به دعوت از طرفین ندارد به همین جهت فرصت دفاع از آنها سلب نمی گردد تا با اعطای واخواهی این تضییع حق جبران گردد.

قانونگذار در قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی موضوع اجرای ماده ۵۶ قانون جنگلها و مراتع مصوب ۱۳۸۷ رای قاضی هیئت ماده واحده را قابل اعتراض در دادگاه عمومی و سپس قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر استان دانسته است، بنابراین فرجام خواهی از این آراء امکان پذیر نمی باشد.

باتوجه به اینکه اعتراض به آراء صادره از هیئت ماده واحده مقید به زمان خاصی نمی باشد و در هر زمانی قابل اعتراض است و اعاده دادرسی فقط نسبت به احکام قطعی دادگاه ها امکان پذیر است، بنابراین آرای صادره از این هیئت قطعی نبوده و قابل اعاده دادرسی نیستند.

اعتراض شخص ثالث در قوانین مرتبط با جنگل ها و مراتع پیش بینی نگردیده است اما دو عقیده متفاوت در این ارتباط وجود دارد؛ گروهی اعتقاد دارند این آراء قابل اعتراض از سوی شخص ثالث میباشد و گروه دیگر خلاف این عقیده را دارند.
به نظر میرسد جهت جلوگیری از اعتراض مجدد از سوی ثالث به عملیات تشخیص و صدور آرای متعارض، نظر گروه اول صحیح تر باشد.
ادله ی اثبات دعوا در اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات چگونه است؟
بر اساس ماده یک تصویب نامه ی قانونی ملی شدن جنگل های کشور از تاریخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۱ عرصه و اعیانی کلیه جنگل ها، مراتع ، بیشه های طبیعی و اراضی جنگلی جزو اموال عمومی محسوب می گردد.
مدعی اعتراض به تشخیص باید اثبات نماید که ملک قبل از تاریخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۱ احیاء شده است.
احیا در لغت به معنی «زنده کردن، زنده گردانیدن» می باشد و در اصطلاح به هر عملیاتی که در عرف «آباد کردن» محسوب شود، اطلاق می گردد.

شهادت شهود، تحقیق و معاینه محل، عکس ها و نقشه های هوایی از مهمترین ادله ی اثبات در دعاوی مربوط به اعتراض به تشخیص می باشد.

در هنگام تقدیم دادخواست علاوه بر سایر دلایل، بهتر است درخواست آزمایش خاک نیز گردد که توسط کارشناس به عنوان نظریه کارشناسی در جایگاه اماره ی قضایی مستند آرای دادگاه قرار گیرد، همچنین بهتر است سی دی نقشه مختصات ملک (utm) را از قبل تهیه و پیوست دادخواست گردد.

قانونگذار در ماده ۴۵ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴ عکسهای هوایی سال ۱۳۴۶ را جزء ادله قانونی تلقی نمود، در این ماده آمده است: «عکس های هوایی سال ۱۳۴۶ نیز جزء مستندات قابل قبول محسوب می شود»، بنابراین در حال حاضر عکس های هوایی موجود مرتبط با این قانون متعلق به سال های ۱۳۳۴ و ۱۳۴۶ می باشد و در بین این سال ها عکس هوایی در ایران گرفته نشده است.
همچنین قانونگذار در ماده یک قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی مصوب ۱۳۵۳  عکس ها و نقشه ها را مشمول اسناد دانسته است.
نقشه ها و عکس های هوایی موجود با توجه به اینکه به وسیله دو ارگان دولتی به نام های سازمان جغرافیایی ارتش و سازمان نقشه برداری کشور که هر دو در تهران واقع می باشد، تهیه می شود، از این حیث جزء اسناد رسمی محسوب میگردد.
کارشناسان خبره دادگستری در زمینه تفسیر عکس ها و نقشه های هوایی با بررسی دقیق آنها نظر خود را در مورد ملی یا مستثنیات بودن ملک مورد دعوی اعلام می کنند.

اساساً در دعوی اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات، علاوه بر دلایل فوق الذکر، وجود جوی های قدیمی، آب انبار، سد، آغل، بند، قنات، چاه آب، کرت بندی، درخت های کهن سال و... در ملک، قرینه ای بر احیای اراضی مورد اختلاف می باشد.
طرح دعوی و دفاع در قبال آن نیازمند دانش و تخصص کافی می باشد. اطلاعاتی که شما در صفحات اینترنت کسب می نمایید در صورتی که منتسب به وکیل دادگستری باشد می تواند شما را نسبت به موضوع آگاه نماید و دلیلی برای عدم نیاز شما به وکیل دادگستری نمی باشد چراکه مطابق قانون هر دعوی فقط یکبار می تواند طرح گردد و در صورت ورود در ماهیت و صدور رای دیگر آن موضوع در محاکم پذیرفته نیست و در اصطلاح دارای اعتبار امر مختومه می باشد.

به قلم وکیل فرهاد عابدی جزی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

روابط عمومی گروه وکلای نستوه

کلمات کليدی


اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
نحوه اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
اعتراض به تشخیص اراضی ملی
تعریف اراضی ملی
اعتراض به تشخیص ملی بودن اراضی
برگ تشخیص اراضی ملی
اثبات مالکیت اراضی ملی
تشخیص ملی بودن اراضیجدیدترین اخبار


  حجم بالایی از فارغ‌التحصیلان حقوق در کشور بیکارند
  تأکید رئیس قوه‌قضاییه بر ارتباط مسئولان قضایی با مردم / اطلاع‌رسانی نباید به سخنگو محدود شود
  رئیس جدید قوه قضاییه معرفی گردید
  لایحه تمدید قراردادهای اجاره
  میزان دیه سال 98
  تخلف قاضی از قوانین
  ازدواج کودکان، قانونی یا غیر قانونی
  اعلام نتایج آزمون وکالت 1397
  شگرد جدید کلاهبرداری
  قانون حمایت از آمران معروف و ناهیان منکر


جدیدترین مقالات


  اعتراض به تشخیص اراضی ملی از مستثنیات
  درخواست اجرائیه رای هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما
  احضار متهم به عنوان مطلع
  دعوای الزام مالک به تعمیرات اساسی عین مستاجره
  تایید انفساخ قرارداد
  انحلال شرکت
  تعدیل اجاره بها
  اثبات ابراء دین
  تقسیم ماترک
  مطالبه شارژ آپارتمان

سوالات متداول حقوقی


  آیا آزمایش دی ان ای می تواند دلیل اثباتی وقوع زنا باشد؟
  مجازات صحنه سازی تصادف چیست؟
  شرط داوری در قرارداد چگونه است؟
  شرایط حق طلاق برای نپرداختن نفقه چیست؟
  استعلام اموال دیگران به چه نحو است؟
  آیا زن می تواند رفع ممنوع الخروجی بخواهد؟
  مجازات مزاحمت به وسیله تلفن چیست؟
  محقون الدم کیست؟
  مهدور الدم کیست؟
  شرایط مجازات قتل جنین چگونه است؟

تماس با ما :


٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١

٢٢٨٧٣٩٧٢ - ٠٢١

 

موسسه حقوقی دادآوران نستوه (گروه وکلای نستوه)


تهران- خیابان پاسداران- بوستان دوم- ابتدای گیلان- پلاک ۴۶ - طبقه سوم جنوبی


شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح الی 20 می باشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به موسسه حقوقی دادآوران نستوه است