موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۲۲۸۸۱۹۵۱

پرسش و پاسخ های آنلاین حقوقی


مجازات کارشناسان رسمی دادگستری

با سلام معنی «توسل به معاذیری که خلاف بودن ان بعدا ثابت می شود»برای مجازات کارشناسلن شامل چه اعمال و خلافهایی می باشد.با تشکر

این سوال حقوقی در تاریخ 1398-11-1 مطرح شده است.

پاسخ این پرسش

بهنام نزادی بهنام نزادی وکیل پایه یک دادگستری
با سلام و وقت بخیر این موضوع می تواند مصادیق فراوانی داشته باشد که در ذیل به صورت مختصر بدان اشاره می گردد. به موجب بند 2 ماده 26 از قانون کارشناسان رسمی دادگستری، توسل به معاذیری که خلاف بودن آن بعداً اثبات شود، تخلف انتظامی محسوب شده و دارای مجازات انتظامی درجه یک تا سه می تواند باشد که عبارت است از (1- توبيخ با درج در پرونده کارشناس در کانون 2- محدود کردن اختيارات فنی کارشناس رسمی برای مدت يک سال 3- محدود کردن اختيارات فنی کارشناس رسمی برای مدت سه سال) معاذیری جمع عذر است حال مطابق قوانین و مقررات با ارجاع امور مورد اختلاف جهت انجام کارشناسی به کارشناس و یا هیئت کارشناسی توسط مرجع قضایی کارشناس یا کارشناسان مکلفند به‌ محض ابلاغ موضوع قرار صادره اقدام به انجام وظایف قانونی در مهلت مقرر نمایند. حال در این مورد استثنائاتی نیز وجود دارد که عذر موجه قانونی می باشد. به طور مثال مطابق ماده ۴۱ قانون آیین دادرسی مدنی و نیز با توجه به ماده ماده ۱۷۸ قانون آیین دادرسی کیفری جهات عذر موجه کارشناس یا کارشناسان را جهت عدم انجام موضوع کارشناسی در فرجه مقرر قانونی به شرح ذیل عنوان نموده است: 1- فوت یکی از بستگان نسبی یا سببی کارشناس تا درجه اول از طبقه دوم 2- ابتلا به مرضی که مانع از حرکت کارشناس بوده و یا حرکت مضر تشخیص داده شود 3- حوادث قهری از قبیل سیل و زلزله که مانع از حضور کارشناس در دادگاه باشد 4- وقایع خارج از اختیار کارشناس که مانع از حضور وی در دادگاه باشد؛ مانند محبوس بودن (در توقیف بودن) 5- سایر مواردی که عرفاً به تشخیص دادرس عذرموجه محسوب می‌شود. حال با توجه به مطالب فوق دانستیم کارشناس تکلیفی قانونی برای قبول موضوع کارشناسی که توسط مقام قضایی به وی ارجاع شده است دارد، مگر آنکه دارای عذری باشد که به تشخیص مقام قضایی موجه شناخته شود. در این موارد کارشناس می بایست مراتب را به‌ صورت کتبی به آن مقام اعلام بنماید. همچنین یکی دیگر از موارد معذوریت کارشناس مطابق قانون موارد رد دادرس می باشد که عبارت است از: 1- قرابت نسبي يا سببي تا درجه سوم از هر طبقه بين دادرس با يكی از اصحاب دعوا وجود داشته باشد. 2- دادرس قيم يا مخدوم يكی از طرفين باشد و يا يكی از طرفين مباشر يا متكفل امور دادرس يا همسر او باشد. 3- دادرس يا همسر يا فرزند او، وارث يكی از اصحاب دعوا باشد. 4- دادرس سابقاً در موضوع دعوای اقامه شده به عنوان دادرس يا داور يا كارشناس يا گواه اظهارنظر كرده باشد. 5- بين دادرس و يكی از طرفين و يا همسر يا فرزند او دعوای حقوقی يا جزايی مطرح باشد و يا در سابق مطرح بوده و از تاريخ صدور حكم قطعی دو سال نگذشته باشد. 6- دادرس يا همسر يا فرزند او دارای نفع شخصی در موضوع مطروح باشند. حال با جمیع شرایط گفته شده می توان گفت متوصل شدن به حیله توسط کارشناس رسمی دادگستری برای موجه جلوه دادن عدم حضور به‌ موقع خود در دادگاه و یا عدم اعلام نظر کارشناسی و... می تواند از توسل به معاذیری باشد که در صورت اثبات خلاف بودن آن مجازات انتظامی در پی داشته باشد.
این سوال حقوقی در تاریخ 1398-11-1 پاسخ داده شده است.

به مشاوره تخصصی تر نیاز دارید ؟

چنانچه به مشاوره تخصصی نیاز دارید از طریق شماره های زیر با مشاوران حقوقی ما در ارتباط باشید

پرسش خود را مطرح کنید

بازدید کننده گرامی چنانچه سوال خود را در میان لیست پرسش و پاسخ ها پیدا نکردید، هم اینک میتوانید از طریق لینک زیر سوال حقوقی خود را با وکلای ما مطرح نمایید و در اسرع وقت پاسخ خود را به صورت کاملا رایگان مشاهده نمایید.

پرسش سوالات حقوقی
logo-samandehi